Batoniki robi się łatwo i szybko. Idealnie nadadzą się na wycieczkę lub na zdrową przekąskę w ciągu dnia. Można je zjeść samemu lub zawinąć w celofan i komuś sprezentować. Na zdrowie! :)
Batoniki amarantusowe
zmodyfikowana wersja tego przepisu
Składniki:
120 g poppingu z amarantusa
80 g razowej mąki orkiszowej
1/2 łyżeczki sody
50 g posiekanych orzechów nerkowca
50 g ziaren słonecznika
50 g sezamu
50 g posiekanych orzechów ziemnych (niesolonych i nieprażonych)
50 g płatków owsianych
50 g rodzynek
50 g żurawiny
2 łyżki siemienia lnianego (namoczonego w 4 łyżkach wody przez pół godziny)
120 g syropu z agawy/syropu klonowego (u mnie miód z mniszka)
3/4 szklanki wody
Wszystkie składniki wymieszać. Formę wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć do niej masę i równomiernie rozprowadzić. Piec około 30 minut w 170° C.
Po ostudzeniu pokroić na batoniki.
Dziękuję Tomkowi za pomoc w celofanowaniu batoników oraz za trzymanie (jednoczesne!) parasola i moich wchodzących w kadr włosów.
REWELACJA ! Uwielbiam takie batoniki i ostatnio nawet moje dzieci się do nich przekonały. Zawsze kupuję, muszę w końcu zrobić sama. Wypróbuję Twój przepis. Pozdrawiam serdecznie,
OdpowiedzUsuńŚwietne! Wyglądają w pełni profesjonalnie :) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńsuper , batoniki samo zdrowie - domowe najlepsze ;)
OdpowiedzUsuńWłasnie zrobiłam, pyszne! Do jednej porcji dodałam odżywkę białkową (te będą dla męża). Przepis sprawdzony, polecam :)
OdpowiedzUsuńCieszę się bardzo, że smakują, ja też je uwielbiam :) Pozdrawiam :)
UsuńCudowne!!!
OdpowiedzUsuńa co to jest popping z amarantusa?
OdpowiedzUsuńTo preparowane nasiona amarantusa. Do nabycia sklepach ze zdrową żywnością, a także w niektórych hipermarketach.
UsuńJa kupiłam w netto
UsuńCzy mogę użyć innej mąki i jakiej ? (bezglutenowej :) może sezamowej ? super by było jeśli ryżowa jest ok bo z tych specjalnych bezglutenowych to kicha są niesmaczne ;p
OdpowiedzUsuńRacja, specjalne mąki lepiej omijać. Nie mają glutenu, za to mają inne niezbyt zdrowe dodatki. Szczerze mówiąc nie próbowałam piec tych batoników z inną mąką, ale sądzę, że można spróbować upiec je z mąką sezamową, ryżową, orzechową lub amarantusową.
Usuńjakakolwiek moim zdaniem się nada, choćby zmielona kasza jaglana czy płatki. Albo któraś z mąk bakaliowych. Do tych ciastek gluten raczej nie jest potrzebny
UsuńCześć Mam pytanie Chciałbym zrobić takie batoniki ale martwi mnie cena na nasiona preparowane, są o wiele droższe od tych zwykłych, czy można użyć tych normalnych czy nie? Czy ewentualnie ktoś wie jak wykonać ten proces poppingu w domu?
OdpowiedzUsuńNiestety batoniki nie wyjdą z normalnych nasion, ale można spróbować zrobić domowy popping, prażąc nasiona amarantusa na suchej rozgrzanej patelni. Trzeba tylko dobrać odpowiednią temperaturę - jeśli będzie za niska, nie wszystkie nasiona się "spoppingują", zaś jeśli będzie za wysoka, łatwo mogą się przypalić.
UsuńA ja mam pytanie: to namoczone siemię ma być zmielone, czy w całości? :) Pięknie wyglądają te batoniki, na pewno je niedługo zrobię :)
OdpowiedzUsuńw zasadzie nie ma znaczenia, ja dałam w całości. dziękuję i polecam :)
UsuńCzy musi byc koniecznie mąka orkiszowa, czy można ją zastapic zwykłą razową?
OdpowiedzUsuńOczywiście można zastąpić.
UsuńIle można przechowywać takie batoniki ?
OdpowiedzUsuńPo co dodaje się sodę? Batonik jest ciężki i zbity i wydaje mi się że soda nic nie spulchnia w tym przepisie tylko pogarsza smak. Mąki z glutenem zapewniają bardziej zwartą konsystencję bo jak sama nazwa gluten wskazuje z angielskiego -skleja. Batonik smaczny ku mojemu zdziwieniu moja 6 latka zjadła 2 kawałki choć na żaden ze składników osobno nie da się jej namówić. Na pewno zrobię jeszcze z modyfikacjami tzw. co w domu.
OdpowiedzUsuńJa odniosłam wrażenie, że soda jednak spulchnia, choć nie ma problemu - można ją pominąć. W przepisie jest mąka orkiszowa, która zawiera gluten, bez niej faktycznie batonik mógłby się rozpadać. Cieszę się, że smakowało :)
Usuń