Bakaliowy placek z orzechami ziemnymiPlacek jest odpowiedzią na pozostające po produkcji mleka kokosowego wiórki i efektem kilku prób, zakończonych mniejszym lub większym powodzeniem. Wzbogacony o nasiona i bakalie, a przede wszystkim orzechy ziemne (zdecydowanie zbyt rzadko występujące w wypiekach) zyskuje ciekawy smak. Dzięki mące orkiszowej, amarantusowej i płatkom owsianym jest niezwykle odżywczy. Bardzo smakuje dzieciom i bardzo szybko znika :)Bakaliowy placek z orzechami ziemnymi

Składniki:
suche
2 szklanki wiórków kokosowych, zmielonych (mogą być te pozostałe po produkcji mleka kokosowego)
1 szklanka płatków owsianych
3/4 szklanki mąki amarantusowej
1 szklanka mąki pełnoziarnistej (orkiszowej lub pszennej)
1 łyżeczka sody
szczypta soli
2 łyżeczki cynamonu
2 łyżki karobu
1 szklanka świeżych orzechów ziemnych, posiekanych
10 dkg rodzynek, posiekanych
10 dkg żurawiny, posiekanej

mokre 
1 szklanka daktyli
1/2 szklanki siemienia lnianego
1/2 szklanki oleju
1/2 szklanki mleka kokosowego
sok z 1 pomarańczy
2 łyżki melasy (opcjonalnie)

Daktyle i siemię lniane namoczyć w osobnych naczyniach i odstawić na około godzinę.
W misce wymieszać suche składniki (warto wykorzystać wiórki, które pozostaną po produkcji mleka kokosowego - wtedy z wiórków otrzymujemy zarówno potrzebne w tym przepisie mleko, jak i kokosowe wytłoki, które świetnie nadają się do wypieków. Jeżeli nie chcemy robić mleka samodzielnie, można kupić puszkowane, zaś wiórki drobno zemleć).
Namoczone daktyle odcedzić i drobno posiekać. Wymieszać w drugiej misce wraz z pozostałymi składnikami mokrymi (składniki można także wymieszać lekko podgrzewając, wtedy lepiej się połączą).
Połączyć zawartość obu misek. Ciasto będzie bardzo gęste.
Dużą prostokątną formę wyłożyć papierem do pieczenia i wylepić ciastem. Piec 40 minut w 190° C. Kroić po całkowitym wystudzeniu, w przeciwnym razie ciasto będzie się rozpadać.
1 komentarz :