Już są! Własne truskawki! I shake pełen witamin


Jakie to wspaniałe uczucie, gdy można podejść do krzaczków truskawkowych i zebrać dojrzałe, pachnące owoce. Zbierać je do koszyczka lub wkładać bezpośrednio do ust, zachwycając się smakiem wygrzanych słońcem truskawek. Preferuję metodę podjadania podczas zbierania, czyli łączę przyjemne z pożytecznym. Dzisiejsze zbieranie truskawek zostało uwieńczone rewelacyjnym shake'iem.


Truskawki to nie tylko wspaniały smak i aromat, ale również niesamowite bogactwo wartości odżywczych, których podsumowaniem jest tak zwany indeks Dietmana (określa gęstość odżywczą), wyrażający się dla truskawek liczbą 472, co daje im bardzo wysoką pozycję wśród owoców, bo np. jabłko ma 135, winogrona 150, ananas 367, a wspaniała czarna porzeczka 537, czyli niewiele więcej. 
Jak to wygląda w szczegółach? 
Truskawki są wyśmienitym dostawcą witaminy C, codzienne zjadanie nawet 100-200 gramów zapewni właściwy poziom tej witaminy. Zawierają również cenne witaminy z grupy B i to w znacznych ilościach, oprócz tego witaminę E i troszkę witaminy A, która jest przyswajalna w obecności tłuszczy, więc dodatek mleka kokosowego w shake'u ma swoje uzasadnienie. Kwasu foliowego zawierają tak dużo, że zjedzenie pół kilograma truskawek zapewni nam z nadwyżką wymaganą dzienną ilość. Oprócz bogactwa witamin truskawki zawierają w sobie prawie wszystkie mikro i makroelementy, najważniejsze z nich to żelazo, wapń, fosfor, mangan, magnez, potas, cynk, miedź, selen.
Dla większości nie jest problemem zjedzenie nawet kilograma truskawek w jeden dzień i wtedy ilość witamin i składników mineralnych ulega zdziesięciokrotnieniu w porównaniu z wartościami podawanymi zazwyczaj w tabelach. Na przykład na mój poranny koktajl zużyłam 800 g truskawek, a ile jeszcze podjadałam w ciągu całego dnia...
Jedzenie truskawek jest dobre dla wszystkich, ale szczególnie systematycznie powinny je jadać osoby z chorobami reumatycznymi, podagrą, artretyzmem. Świetne są dla chorych na cukrzycę, ponieważ mają niski indeks glikemiczny, oraz dla osób będących na diecie antycellulitowej, bowiem usprawniają redukcję tkanki tłuszczowej i regulują zawartość wody w tkance cellulitowej. 
Komu jeszcze potrzeba dużo truskawek..? Pragnącym uzyskać smuklejszą sylwetkę, ponieważ doskonale poprawiają przemianę materii, są moczopędne i zasadotwórcze, a przy tym zawierają zaledwie 30-40 kcal w 100 g.
Jeszcze trzeba tutaj wspomnieć o dwóch bardzo ważnych właściwościach. Zawierają kwas elagowy, który ma działanie antynowotworowe oraz mają działanie antybakteryjne, więc świeżym sokiem truskawkowym należy napoić wszystkich mających skłonności do takich infekcji.


Truskawkowy shake z mlekiem kokosowym

Składniki:
miseczka truskawek
2 banany
1 gruszka
filiżanka mleka kokosowego
kilka listków mięty

Owoce wraz z listkami mięty dobrze zmiksować, dodać mleko kokosowe i jeszcze raz zmiksować. Wlać do szklanek i delektować się truskawkowo-kokosowym smakiem z delikatna nutą mięty.


Mięta dodatkowo wpłynie na poprawę trawienia, a mleczko kokosowe spowoduje przyswojenie witaminy A zawartej w truskawkach.0 komentarze :

Prześlij komentarz