Dobrze jest czasem zwolnić. Znaleźć czas na spacer, na patrzenie w niebo i na bycie z samym sobą, na dostrzeganie rzeczy, których w pośpiechu nie widać. Dobrze jest znaleźć czas na gotowanie i celebrowanie jedzenia, a jak jeść fast foody, to tylko w wersji slow.
Mój dzisiejszy pomysł na
Burgery powstały z kaszy jaglanej, z dodatkiem warzyw oraz nasion i z powodzeniem mogą się starać o zaszczytne miano najlepszych wegańskich burgerów. Frytki są z selera, a upieczone w przyprawach stają się delikatne i aromatyczne. I w końcu ketchup z pieczonych pomidorów, o unikalnym, bogatym i przede wszystkim naturalnym smaku. Wraz z selerowymi frytkami i jaglanymi burgerami rozkłada wszystkie fast foody na łopatki.
Burgery jaglane, frytki z selera i ketchup z pieczonych pomidorów
Składniki:
burgery
1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
2 szklanki startej marchewki
1/2 szklanki prażonego słonecznika
1/2 szklanki prażonego sezamu
1 czerwona cebula, drobno posiekana
1/2 szklanki otrębów
1/4 szklanki oleju
3 łyżki mąki
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka imbiru
1/4 łyżeczki chili
pieprz
frytki
1 duża bulwa selera
kilka łyżek oliwy
1 łyżeczka curry
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka soli
ketchup
2 duże pomidory
2 łyżki oliwy
1 cebula
2 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1 liść laurowy
szczypta chilli
2 łyżki octu balsamicznego
pieprz
sól
Burgery
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać (dla ułatwienia można wyrobić ręką). Jeśli masa się nie klei, dodać więcej mąki i oleju. Formować kotlety i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 40 minut w 200 stopniach, po 20 minutach przewracając burgery na drugą stronę.
Frytki
Seler obrać i pokroić. Przełożyć do miski, wymieszać z oliwą i przyprawami. Rozłożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 30 minut w 200 stopniach.
Ketchup
Pomidory przekroić na połówki. Skropić oliwą, posypać solą i piec około 30 minut w 190 stopniach. W międzyczasie w garnku rozgrzać oliwę, dodać drobno pokrojoną cebulę i rozgniecione ząbki czosnku. Dodać kolendrę, liść laurowy, chilli, pieprz, sól. Pogotować kilka minut, po czym podlać octem balsamicznym.
Wyjąć liść laurowy, dodać upieczone pomidory i dobrze. Otrzymany sos przetrzeć przez sito, aby był gładki. Przelać do garnka, ponownie dodać wyjęty wcześniej liść laurowy i pogotować, aż ketchup zgęstnieje.
Ketchup z pieczonych pomidorów, super pomysł! też muszę zrobić własny ketchup, uwielbiam ten sos :D Pozdrawiam, gingerbreath.blox.pl
OdpowiedzUsuńPolecam gorąco :) Sklepowe ketchupy chowają się przy własnym :)
UsuńFantastyczny przepis! Uwielbiam burgery i muszę w końcu zrobić wersję wege :)
OdpowiedzUsuńZachęcam :) Pozdrowienia :)
UsuńPonieważ rozpocząłem tydzień bez białka, tłuszczy i węglowodanów to z całego przepisu zostały mi tylko selerowe frytaski... bez oleum... upiekłem pod grillem w piekarniku, PYCHOTA!!! szkoda że miałem tylko 1 seler...
OdpowiedzUsuńTeż po zjedzeniu tych frytek zawsze mówię "szkoda, że miałam tylko jeden seler" ;)
Usuń