Gdy większość dokądś biegnie, ja przystaję. Lubię mieć na wszystko czas, także na to, żeby nie robić nic. Z perspektywy życia w stylu slow postrzegam świat inaczej, pozwalam życiu płynąć niezakłóconym rytmem, wsłuchuję się w siebie. Z obojętnością spoglądam na rywalizację kto pierwszy, kto szybszy, kto więcej. Bez żądań i oczekiwań patrzę, co niesie każdy dzień. Bez napiętego grafiku, bez "muszę" i "nie mogę", ze spokojem obserwuję, jak czas staje w miejscu i dociera do mnie, że nie potrzebuję wiedzieć, co wydarzy się za chwilę. Ufanie drodze, która odsłania się przede mną, przedkładam nad snucie misternych planów na przyszłość.
Czasem przychodzą złote myśli i drobne olśnienia, których pewnie nie wychwyciłabym, gdybym nie miała czasu słuchać. Zdarza się, że dotyczą kwestii istotnych, jak wybór życiowej drogi, choć bywa, że są całkiem błahe, jak pomysł na to ciasto, który przytrafił mi się gdzieś pomiędzy myśleniem o niebieskich migdałach a rozważaniami nad rabarbarowym wypiekiem. I jedne, i drugie olśnienia nadzwyczaj cenię, bo stanowią dla mnie dowód na to, że rozwiązania są zawsze w zasięgu ręki, wystarczy się na nie otworzyć.
Powolne życie nie może obyć się bez powolnego jedzenia, bez samodzielnego gotowania i pieczenia. I w moim subiektywnym odczuciu, nie może się obyć bez podwieczorku przy filiżance kawy i kawałku migdałowego ciasta z rabarbarem - takim, jak to. Dodatek mielonych migdałów do ciasta nadaje mu oryginalny smak, zaś mus jabłkowy - wilgotność. Do tego długo wyczekiwany przeze mnie rabarbar, cynamon i płatki migdałowe. Będziecie zachwyceni!
Uprzedzam tylko, że ciasto nie całkiem wpisuje się w kategorię slow, bo znika błyskawicznie. ;)
Migdałowe ciasto z rabarbarem
200 g rabarbaru
150 g migdałów (bez skórki)
70 g mąki pszennej
1 łyżeczka sody
80 g brązowego cukru + 1 łyżka do posypania po wierzchu
1/2 szklanki oleju
1 łyżka octu jabłkowego
2 kopiaste łyżki musu jabłkowego
2 łyżeczki cynamonu
3 łyżki płatków migdałowych
Migdały zemleć na mąkę. Wymieszać z mąką pszenną, sodą i 1 łyżeczką cynamonu. W osobnym naczyniu połączyć cukier, olej, ocet i mus jabłkowy. Dodać do mąk i dobrze wymieszać.
Tortownicę o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać do niej ciasto i równomiernie rozłożyć.
Rabarbar obrać i pokroić na plasterki. Ułożyć gęsto na wierzchu ciasta, posypać cukrem, 1 łyżeczką cynamonu i płatkami migdałowymi.
Piec około godziny w 180 stopniach.
witam :) przepis zacny...ale bardzo chciała bym zastąpić mąkę pszenną czymś bezglutenowym ... co sugerujesz?
OdpowiedzUsuńMożna zastąpić mąką jaglaną lub ryżową na przykład, tylko mam obawy czy ciasto nie będzie się rozpadać, może dla pewności dobrze by było dodać jeszcze trochę mielonego siemienia lnianego.
UsuńKONKURS- Słodki prezent na Dzień Matki
OdpowiedzUsuńZapraszam do udziału w konkursie kulinarnym!
Konkurs będzie trwał od dziś (5 maj) do Dnia Matki czyli 26 maja!
Wyniki zostaną ogłoszone do 31 maja
http://tradycyjnakuchnia.blogspot.com/2014/05/konkurs-sodki-prezent-na-dzien-matki.html
Wygląda na super pyszne!
OdpowiedzUsuńI tak też smakuje, polecam :)
UsuńCzy mus jabłkowy mogę zastąpić po prostu zmiksowanym na papkę jabłkiem? :o
OdpowiedzUsuńJasne, o taki mus właśnie chodzi :)
UsuńDzięki bardzo za odpowiedź. :)
UsuńA czy migdały trzeba namoczyć przez noc, żeby łatwiej się miksowały?
OdpowiedzUsuńNie należy moczyć migdałów, bo do ciasta potrzeba mąki migdałowej, którą uzyskamy miksując suche migdały.
Usuńaha, czyli wystarczy kupić migdały bez skórki i jej po prostu zmielić. pytam, bo kiedyś robiłam mleko migdałowe i trzeba było moczyć przez noc... myślałam, że po to, aby się łatwiej miksowały. ale teraz już wszystko wiem. dziś piekę! dziękuję.
UsuńA tak, mleko to inna historia, tu wystarczy zmielić migdały. Życzę powodzenia i pozdrawiam :)
Usuń